poniedziałek, 30 marca 2020

Informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci

Szanowni Rodzice i Opiekunowie

  W obliczu panującej pandemii koronawirusa COVID-19 i rozpoczęcia nauki zdalnej przez Internet chciałam przekazać Państwu informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci. Nasi uczniowie zmuszeni są pozostać w swoich domach, odizolowani od szkoły, przyjaciół, znajomych. Wszelkie kontakty odbywają się teraz za pomocą Internetu. Jak dzieci mają świadomie i bezpiecznie korzystać z Internetu? Poniżej zamieszczam kilka wskazówek dla rodziców:
1. Odkrywajcie Internet razem z dzieckiem – spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie opracujcie listę przyjaznych stron dla dzieci. Jeśli Wasze dziecko sprawniej niż Wy porusza się po sieci, proszę nie zrażajcie się – poproście, by było Waszym przewodnikiem po wirtualnym świecie.
2. Nauczcie dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie – porozmawiajcie z dzieckiem o niebezpieczeństwach związanych z korzystaniem z Internetu i sposobach ich unikania.
3. Nauczcie swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych – ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Ustalcie z nim, aby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu i numeru telefonu.
4. Nauczcie dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w sieci – nie wszystkie informacje znalezione w sieci są wiarygodne. Nauczcie dziecko, żeby weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł.
5. Bądźcie wyrozumiali dla swojego dziecka – często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą, boją się do tego przyznać. Ważne jest, aby dziecko Wam ufało i zawsze mówiło o takiej sytuacji.
6. Zgłaszajcie nielegalne i szkodliwe treści – nielegalne treści można zgłaszać na policję lub np. poprzez stronę internetową www.dyzurnet.pl
7. Zapoznajcie dziecko z netykietą – kodeksem dobrego zachowania w Internecie (informacje poniżej).
8. Poznajcie sposoby korzystania z Internetu przez Wasze dziecko – obserwujcie, jak Wasze dziecko korzysta z Internetu, jakie strony ogląda i jak zachowuje się w sieci. Starajcie się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie wspólne zasady korzystania z Internetu.

Ważne jest, żeby dziecko nie spędzało dni i nocy przed komputerem/tabletem/telefonem, itd. Takie zachowania mogą prowadzić do uzależnienia. Poniżej przedstawiam porady pomagające uchronić dziecko przed uzależnieniem:
1. Dajcie dziecku odpowiedni przykładu - poświęcajcie sobie wzajemnie czas.
2. Motywujcie dziecko do wspólnych zajęć, np. gimnastyka, taniec, śpiewanie, itd.
3. Wprowadźcie jasne zasady użytkowania komputera, np. dziecko może korzystać z komputera maksymalnie 2 godziny dziennie, z komputera nie korzysta się po określonej godzinie itp.
4. W przypadku młodszych dzieci można założyć odpowiednie zabezpieczenia na przeglądarce internetowej, aby zapobiec otwieraniu przez dzieci stron o szkodliwej treści.
5. Przeprowadźcie otwartą rozmowę o problemach.
6. Podsuńcie dzieciom inne pomysły spędzania czasu (np. gra w gry edukacyjnych, planszowe) zamiast ograniczyć ich do gier i sprzętu związanego z komputerem.

Do najważniejszych zasad netykiety, odnoszących się do wymiany wiadomości między użytkownikami, należą:
• Zanim coś napiszesz, zastanów się.
• Przed wysłaniem wiadomości przeczytaj ją ponownie.
• Formułuj krytykę w sposób przyjazny i rzeczowy.
• Nie przesyłaj dalej niepotwierdzonych informacji.
• Nie klikaj w linki niewiadomego pochodzenia.
• Jeśli natkniesz się na obraźliwe zachowanie w sieci, powiadom o tym rodziców.
• Zanim udostępnisz swoje lub cudze zdjęcie, zastanów się, czy na pewno za jakiś czas nie pożałujesz tej decyzji.
• Czekaj cierpliwie na odpowiedź, nawet jeśli nie przychodzi od razu.
• Nie publikuj i nie udostępniaj nikomu swojej lokalizacji, adresu ani numeru telefonu.
• Dodawaj do listy znajomych jedynie te osoby, które rzeczywiście znasz.
• Nie rozpoczynaj prywatnego czatu z nieznajomymi.
• Jesteś ofiarą lub świadkiem hejtu i potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.                                            
 Linki do stron dotyczących tematyki bezpiecznego korzystania z sieci:
1. https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/internet-dla-dzieci
2. https://sieciaki.pl/
3. https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/najlepsze-programy-do-kontroli-rodzicielskiej/n764ggs
4. https://www.cyfrowobezpieczni.pl/strefa-rodzica
5. http://www.dzieckowsieci.pl/
6. http://przytulhejtera.pl/
7. http://www.321internet.pl/
8. https://116111.pl/
NUMERY ALARMOWE
Czy wszyscy pamiętają, gdzie zadzwonić w sytuacji zagrożenia? Gdzie szukać pomocy w nagłych przypadkach? Przypominamy numery alarmowe. Oto one:







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz