niedziela, 21 lutego 2021

Ślady zwierząt na śniegu (22.02.2021)

Ślady zwierząt. Kto odwiedza twój ogród?

Każde ze zwierząt zostawia na śniegu charakterystyczne ślady.  Odgadywanie do jakiego zwierzęcia należą tropy to nie lada wyzwanie, a przede wszystkim wspaniała zabawa na świeżym powietrzu zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Żeby rozpocząć zabawę w “tropienie” zwierząt wcale nie musimy wyjeżdżać daleko od miasta gdyż duża grupa dzikich zwierząt żyje w sąsiedztwie, a także bezpośrednio w dużych miastach. Oczywiście poszukiwania śladów zwierząt w lesie będą dużo przyjemniejsze. Zapraszamy do zabawy.

Ślady zwierząt na śniegu (i na ziemi)

Ślady psa i kota
Zanim odnajdziesz ślady dzikich zwierząt, odsiej wszystkie odciski pozostawione przez twojego psa lub kota. Psy odciskają oprócz opuszków palców także pazury, a u kotów śladów pazurów nie znajdziesz. Tropy psów i kotów mogą znacznie różnić się wielkością - zależnie od rasy, ale zawsze wyglądają mniej więcej tak:

Ślady lisa i... wilka!

Tropy psa i wilka różnią się przede wszystkim wielkością. Nawet jeśli odnajdziesz ślady o pozostawienie których zaczniesz podejrzewać wilka, prawdopodobnie będzie to tylko pies zbliżony do niego wielkością. Wilki raczej nie zaglądają ludziom do ogródków od tak sobie, więc nie musisz się ich obawiać.

Ślady lisa i psa możesz łatwo odróżnić. Weź zapałkę i połóż ją w poprzek na odnalezionym odcisku. U lisa odciski dwóch przednich palców oddzielisz w ten sposób od pozostałych (są bardziej wysunięte do przodu).

Ślady ptaków na śniegu

Ślady ptaków na śniegu lub ziemi są dość łatwe do rozpoznania. Ale stwierdzić, że odciski pozostawił ptak - to jedno, a odgadnąć jaki był to gatunek - to już zupełnie co innego. Bardzo łatwo rozpoznasz kaczkę, która pozostawia ślady płetwiastych błon. Bażanty pozostawiają całkiem duże ślady z charakterystyczną ostrogą. To była ta łatwiejsza część. Ptaszki śpiewające zostawiają maleńkie odciski, po których praktycznie nie ma możliwości rozpoznania gatunku. Przypatrz się ptakom, które odwiedzają twój karmnik i śladom, jaki wokół niego pozostawiają. Widzisz, jakie są podobne?

Ślady gryzoni

Drobne gryzonie okropnie trudno rozpoznać po ich śladach. Zostawiają bardzo podobne do siebie odciski, które najbardziej różnią się wielkością. Zimą, na śniegu odnajdziesz odciski dorosłych osobników - gryzonie rosną szybko, więc nawet mioty urodzone późnym latem do czasu pierwszego śniegu zdążą urosnąć. Życzę ci jednak, żebyś ślady gryzoni znajdywał u siebie jak najrzadziej. Prawdziwe myszy niewiele mają wspólnego z sympatyczną Myszką Miki, a szczury - ze szczurkiem Remy. Co innego ryjówki - one nie są gryzoniami, a małymi owadożercami pomagającymi tępić szkodniki-owady. Dlaczego o ryjówkach nie powstają bajki? - ot, zagadka.

Ślady wiewiórki

Wiewiórki rude są aktywne przez cały rok - również zimą. Skacząc od drzewa do drzewa czasami schodzą na ziemię, by odnaleźć skarby które zakopały sobie jesienią (większość z nich i tak nigdy nie odnajdą). Śladów wiewiórek możesz poszukać także na spacerze w parku. Tam, gdzie te wesołe rudzielce są dokarmiane smakołykami przez ludzi bez problemu odnajdziesz ich odciski. Zwłaszcza na świeżym śniegu nic się nie ukryje - od razu wiadomo, kto jest największym orzechowym łasuchem!

Ślady zająca

Tropy zająca na pewno gdzieś już kiedyś widziałeś. Jeśli zające podchodzą na twoją działkę, to raczej nie ma się z czego cieszyć: najprędzej chcą poobgryzać twoje drzewka owocowe i okorować je na zapałkę. Długousi goście zostawiają duże ślady, więc na pewno z łatwością ich rozpoznasz:

Ślady jelenia, sarny i... łosia (a co!)

Ssaki kopytne zostawiają podobne do siebie, charakterystyczne odciski - jak dwie cząstki pomarańczy. Zdarza się, że sarny podchodzą do ogródków, a łosie spacerują po centrum Warszawy, więc na wszelki wypadek dobrze wiedzieć jak rozpoznać je po śladach:

Ślady kuny i tchórza

Tchórze są aktywne głównie nocą. Zakradają się w pobliże ludzkich osiedli by zapolować na ptaki, gryzonie i króliki. Potrafią być prawdziwym utrapieniem! Podobnych problemów mogą przysparzać kuny: domowe i leśne. Ślady tych trzech drapieżników są do siebie bardzo podobne. Zwłaszcza ślady kuny domowej i leśnej trudno od siebie odróżnić. Odciski kuny leśnej są jednak nieco większe od kuny domowej, poza tym to kuny domowe lubią zamieszkiwać w pobliżu ludzi. Kuny leśne są raczej odludkami.

 

Ślady łasicy i gronostaja

Sprytne łasice i gronostaje to małe, zwinne i żwawe drapieżniki. Zakradają się nocą i są bardzo wścibskie! Żywią się gryzoniami, ptakami i ich jajami. Gronostaje są nieco rzadsze od łasic, ale nigdy nie wiadomo - może i one zaglądają do twojego ogródka, tylko jeszcze o tym nie wiesz? Spróbuj rozpoznać je po śladach:

 

Ślady dzika

Typowy dzik jest dziki i nieokrzesany; kiedy z okolicznych pól zawieje go do twojego ogródka, to zrobi w nim prawdziwą libację. Przeryje trawę, wyniucha pod nią cebulki kwiatów, wszystkie bezczelnie wyżre a później wytarza się w ich resztkach. Na szczęście dzik pozostawia charakterystyczne ślady, po których go rozpoznasz jeśli nie uda ci się przyłapać go na gorącym uczynku:

Ślady borsuka, jeża i kreta

Jeśli natrafisz na tropy tych jegomościów - możesz uważać się za szczęściarza. Borsuki większą część zimy przesypiają, podobnie jak jeże i krety, dlatego niezwykle trudno odnaleźć ich ślady na śniegu. Borsuki dodatkowo rzadko zapuszczają się w pobliże ludzkich osiedli i w ogóle są skrytymi i dość rzadkimi zwierzętami. Krety wolą buszować pod ziemią, a nie zostawiać na niej swoje ślady, dlatego z tej trójki najłatwiej odnaleźć ślady jeża.


 

Śmieszne zagadki logiczne!

odpowiedzi do pytań z dnia 17.02.2021r.

1.Ten z największymi stopami.

2. Bo droga to nie instrument.

3. Jeden z mężczyzn był łysy.

4. Ten z największą głową.

5. W lutym, bo to najkrótszy miesiąc.

6. Każdemu z nich zdjąć po jednym bucie.

7. Obiadu, kolacji. 

8. To znaczy, że gdzieś w pobliżu koń biega na bosaka. 

9. Kawę miesza się łyżeczką. 

10. Bo między nimi jest pokój.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz